X
 • اولین و تنها مرکز اقامتی درمانی محرک ها در ایران

انواع درمان اعتیاد

بسیاری از خانواده ها برای درمان اعتیاد بستگان خود به دنبال روشهای گوناگون در درمان اعتیاد می گردند، در این میان برخی افراد سودجو با درمان های غیر اصولی امید آنها را به یاس تبدیل می کنند. بنابراین در اینجا چند روش شناخته شده که به طور خلاصه به خوانندگان معرفی می کنیم، تمام این روش ها در مراکز معتبر قابل استفاده هستند اما ممکن است افراد سود جو از این روش ها نیز سواستفاده کنند، بنابراین توصیه می شود علاوه بر روش درمان برای انتخاب مرکز درمانی دقت کافی داشته باشید.

اصول اساسی درمان اعتیاد از نظر انستیتو سوء مصرف مواد (NIDA،2002)

1-برای هر فرد روش درمانی متناسب با نیازها و ویژگی هایش انتخاب و اجرا می شود.

2-درمان باید سهولت داشته باشد.

3- درمان نه فقط به شکل مصرف بلکه باید به تمامی نیازهای فرد توجه کند.

4-هر طرح درمانی و برنامه ریزی شده برای بیماربه طور دائم.

5-برای اینکه درمان مفید واقع شود باید بیماردر یک دوره درمانی با مدت زمان طولانی شرکت کند.

6-به طور کلی درمان رفتاری از مولفه های اساسی درمان اعتیاد هستند.

7-ترکیب دارو درمانی با درمان های روانشناختی (رفتاری) با عث افزایش اثر بخشی برنامه درمانی می گردد.

8-در درمان وابسته به مواد که اختلالات روانی دیگری نیز رنج می برند لازم است. به هر دو اختلال توجه شود.

9- مسمومیت زدایی فقط اولین گام برای برای درمان محسوب می شود و به تنهایی نمیتواند موجب اثرات درمانی و تغییرات دراز مدت شود.

10- برای اینکه درمان موثر واقع شود انگیزه قوی می تواند فرآیند درمان را تسهیل دهد.

11-احتمال مصرف مواد باید به طور مداوم وارسی و پایش قرار بگیرد.

12- در برنامه های درمانی باید به ارزیابی بیماری های هپاتیت، ایدز... سایر بیماری های عفونی پرداخته شود.

13- راهبردهای مشاوره ای برای کمک به بیماران به آن دسته از رفتارهایی باشد که ممکن است خودشان یا دیگران را در معرض خطر قرار دهد.

14- رهایی از اعتیاد فرایندی طولانی مدت که اغلب مستلزم چندین دوره درمانی می باشد و برای پرهیز طولانی مدت در دوره های درمانی بلند مدت شرکت نمایند.

راضیه  جوادی  روانشناس
 

 

از بین انواع درمان در اعتیاد که درادامه توضیح داده خواهد شد، در درمان اجتماع درمان مدار (TC) کلیه اصول اساسی درمان اعتیاد از نظر انستیتو سوء مصرف مواد (NIDA،2002) را در بر می گیرد و کلیه 14 اصل بین المللی در این درمان جای می گیرد. برنامه TC برای مراجعانی که نسبت به سایر درمان ها مقاوم هستند بسیار مناسب است پژوهش ها نشان داده اند که مراجعانی که به مدت طولانی در TC مانده اند بهبودی شان بهتر بوده است.طبق تحقیقات از مجموع ترخیص شدگان از مرکز tc 18% بازگشت داشته اند.(اوبرین و دولین1997، لووینسون و همکاران، 1997 ،ابراهیمی و مختاری 1381).

در این روش، فرد در یک بیمارستان بستری می شود و به کمک داروهای ضد مورفین طی چند ساعت تا چند روز سم زدایی اتفاق می افتد.

روش درمان

بیماران رضایت نامه کتبی و پرسشنامه ای که شامل سن، وضعیت تحصیلی، وضعیت اشتغال، مدت زمان اعتیاد، نوع ماده مصرفی، را تکمیل می کنند. سپس بیمار به مدت 8 ساعت NPO نمودن بیماران (محرومیت خوردن مایعات و غذا)، در اطاق تحت بیهوشی عمومی به مدت 4 تا5 ساعت قرار گرفتند. در این مدت انفوزیون مداوم نالوکسان با دوز mg/kg 05/0-07/0 انجام می شود. مدت 5 ساعت بیمار در اطاق بهبودی نگهداری و پس از بازگشت هوشیاری و ثبات قلبی- عروقی از اطاق عمل خارج و پس از48 ساعت بستری در بیمارستان با تجویز کپسول نالتروکسان مرخص می شوند. بیمار جهت درمانهای تکمیلی و ارزیابی موفقیت به مدت شش ماه زیر نظر یک روانپزشک قرار می گیرند. جهت تایید اطلاعات در سه نوبت به صورت تصادفی تست اعتیاد به عمل می آید.

تنها فایده این نوع درمان این است که منجربه کاهش علائم و عوارض سندرم ترک می شود. یعنی بیمار درد جسمی ندارد.

مشکلات این نوع درمان این است که 1- فرد پس از خروج از بیمارستان سم زدایی شده است اما هنوز رفتارهای اعتیادی در وی از بین نرفته و به خدمات مشاوره فردی و گروهی نیاز دارد 2- سکته مغزی، 3- سکته قلبی 4- تشنج های حاصل از درمان، 5-سکته ناقص، 6- فراموشی های کوتاه مدت و بلند مدت، 7- نیازمند بهداشت فوق بالایی نیاز هست 8- این روش در درمان شیشه جایی ندارد و افراد با شدت اعتیاد کمتر به تریاک هرویین و کراک قادرند از آن بهره بگیرند. 9- هزینه سنگین این نوع درمان، که تقریبی بالغ بربیست میلیون تومان می باشد. 10- میزان موفقیت در مطالعه آلبنز و همکاران در آمریکا در سال 2000 پس از پیگیری 6 ماهه میزان تنها5 % بود.8- در آخر سازمان بهداشت جهانی آن را رد کرده است.

در این روش فرد به کمپ مجوز از سازمان بهزیستی مراجعه می کند و دوره های 21 تا 45 روزه خود را بدون دارو می گذرانند. جلسه های مکرر گروهی و تمرین قدم های دوازده گانه از اصول مداخله ای در این روش است بدیهی است سم زدایی از این افراد در محل خاصی در کمپ در روزهای نخست اتفاق می افتد این روش برای افراد وابسته به مواد افیونی (تریاک هروئین و کراک) و شیشه کاربرد دارد. این درمان بر اساس جداسازی فرد از محیط بیرونی به صورت قهری و به اجبار وارد درمان می شود و اراده مشخصی ندارد و به فرد به صورت یک موجود بدون تفکر و بی جان نگاه می کند .

فایده این نوع درمان این است که 1-در کمپ های سالم فرد جدا از مصرف و مصرف کننده محیطهای ناسالم و فروشنده مواد می شود و 2- اگر در کمپ به یک نفر اعتماد کند فرد درمان می شود. 3-هزینه پایین این نوع درمان که حداکثر یک میلیون تومان ماهیانه می باشد.

مشکلات این نوع درمان این است که 1- هیچ گونه تغییر رفتاری نیست و به دنبال آن هیچ نوع تغییر نگرش وجود ندارد. 2- معمولا بیمار از محیط درمانی خود بابت اجبار و عدم رعایت احترام قطع ارتباط عاطفی می کند. 3- با خانواده خود بابت ماندن در درمان احساس ناراحتی و باعث قطع ارتباط عاطفی می شود. 4- ایجاد خشم از خانواده و عوامل کمپ و باعث درگیری در کمپ و حتی بعد از ترخیص5- امکان تعرض جسمی و جنسی و روحی و روانی مثل تهدید و تحقیر و ناسزا. 6- گاهی بعضی از کمپ ها ممکن است مواد تولید کنند. 7- اهمیت به بحث روانی بیمار نمی شود 8- افراد به صورت انباری مثلا در یک اتاق 12 نفره 40 نفر هستند. 9- نداشتن وسایل تفریحی و آسایشی. 10- عدم آموزش رفتارهای روزمره و فقط گذر زمان. 11- میزان موفقیت این نوع درمان هر 1000نفر یک نفر می باشد.

در این درمان معتاد به تریاک و هرویین و کراک(مواد افیونی) دارای متادون با بوپرنوفرین جایگزین ماده اعتیاد آور قبلی می شود و فرد تا مدت طولانی به مصرف دارو می پردازد تا رفتار های اعتیاد گونه خاموش شود. این روش بیشتر در افراد با شدت اعتیاد زیاد با سابقه تزریق کاربرد دارد گاهی دیده شد است افراد وابسته به کراک یا تریاک نیز که شدت اعتیاد زیادی داشته اند و قادر به کم کردن مقدار داروی خود نبوده اند مدت ها روی این درمان باقی مانده اند. اصولا هدف این نوع درمان جداسازی فرد از رفتارهای پرخطر در جامعه است که این داروی نگهدارنده در روز یک بار قرص یا شربت را می خورند تا از مصرف خود دور باشند.

قرار بر این بوده است که افرادی که بالای 50 سال هستند و می خواهند ترک کنند اما به دلیل مشکلات جسمانی و احتمال افزایش قند یا سکته مغزی بر اثر ترک مواد هستند نمی توانند ترک کنند، متادون درمانی ایجاد شده که افراد در یک پروسه زمانی در درمان می مانند و کم کم دوز مصرفی کم می شود.

فایده این نوع درمان این است که 1- افراد بالای 50سال به دلیل خطرات ترک می توانند استفاده کنند. 2- برای افرادی که تزریقی هستند و نمی خواهند ترک کنند. 3- افراد پرخطر از جامعه جمع می شوند. 4- قطع ارتباط توزیع کنندگان مواد. 5- کارکرد روزانه اگر طبق دوز تجویز شده مصرف کنند فرد به خطر نمی افتد. 5- هزینه پایین نسبت به درمان حدودا ماهیانه 150 هزار تومان می باشد.

مشکلات این نوع درمان 1- تمام مصرف کنندگان حتی جوان ها که که نباید بخورند مصرف می کنند و به عنوان یک ماده درمانی به مصرف بیماران اضافه می شود 2-آسیب به کلیه و کبد 3- اصولا بیش از 6ماه مصرف استفاده می شود 4- افراد کنار این نوع درمان بوپرنوفرین (B2) هم استفاده می کنند 5- سو استفاده مالی توزیع کنندگان متادون از بیماران 6- سو استفاده مالی بیماران از توزیع کنندگان مواد7- میزان موفقیت این نوع درمان 2% می باشد.

مقاله های تخصصی

اصول اولیه ارتباط با بیمار معتاد

اصول اولیه ارتباط با بیمار معتاد نکاتی مهم و ساده که بهتر است هنگام گفتگو با بیمار معتاد آنها را به خاطر داشته باشیم:

چرا مردم مواد مخدر مصرف می‌کنند؟

بیشتر مردم می‌گویند دلیل مصرف مواد مخدر یا الکل، به‌قول معروف «حال کردن» است. اما داستان به این سادگی نیست. خوردن، خوابیدن، بازی و ورزش، کار، جنگ و عشق، حال ما را خوب می‌کند، پس مواد مخدر چرا؟

ترس از تنهایی چیست و آیا از تنهایی وحشت دارید؟

ترس از تنهایی یا وحشت تنها ماندن چیست؟ تنها بودن، حتی در یک مکان معمولاً آرامش‌بخش مانند خانه، می‌تواند منجر ب...

اعتیاد جنسی چیست؟

اعتیاد جنسی شامل افرادی می‌شود که از ارتباط جنسی یا پورنوگرافی برای برآورده کردن نیازهای غیر جنسی بهره می‌برند که به آنها معتادان جنسی گفته می‌شود.

مفهوم اعتیاد و سیر شکل‌گیری اعتیاد

اعتیاد از لحاظ لغوی به‌معنای استفاده مکرر از یک شیء و یا انجام متعدد و متداوم یک فعل خاص می‌باشد

کرافت : رویکرد تقویت اجتماع و آموزش خانواده

استفاده از مشارکت خانواده، تمرکز بر آموزش و تغییر رفتار اعضای خانواده

اختلالات روانی همزمان با سوء مصرف مواد

هنگامی که فردی هم مشکل سوء مصرف مواد و هم یک مشکل سلامت روان مانند افسردگی، اختلال دوقطبی یا اضطراب دارد، به آن اختلال همزمان یا تشخیص دوگانه گفته می شود.

تست شیشه چندین مصرف‌کننده کوکایین مثبت شده است

یک پزشک درمانگر اعتیاد خبر داد: اخیرا بر روی حدود ۶ الی ۷ مریض مصرف کننده کوکائین آزمایش‌هایی انجام دادیم و تست...

علل و عوامل مؤثر بر اعتیاد

اعتیاد یک بیماری زیست شناختی، روان شناختی و اجتماعی است. عوامل متعددی در اتیولوژی سوء مصرف و اعتیاد مؤثر هستند که درتعامل با یکدیگر منجر به شروع مصرف و سپس اعتیاد می‌شوند.

سبب­ شناسی گرایش به اعتیاد و نگرش مثبت به آن

سبب­ شناسی گرایش به اعتیاد و نگرش مثبت به آن علل و عوامل مختلفی در ابعاد درون­‌فردی، بین­‌فردی و محیطی در گرایش افراد به مصرف مواد مخدر و وابستگی به آن تاثیر دارد

فروهر تشویقی مدیر دهکده سلامت وردیج

 

فارغ التحصیل دانشــکده مــددکاری و مشــاوره وابستگـی‌های دارویی Chemical Dependency Studies - Mission College Los Angeles (1988 میلادی)

فعالیت ها
راه‌اندازی اولین گروه خودیاری فارسی‌ زبان AA در خانه شخصـــی در لوس آنجلس (1989 میلادی)
دوره‌های آموزشی Coaching - Forum - Life Spring - TA - Inner Child (کودک درون)
احداث اولین خانه بهبودی معتادان ایرانی در لوس آنجلس (1988 میلادی)
تشکیل سازمان غیر انتفاعی کانون بهبود یافتگان ایرانی لوس‌آنجلس
شرکت در تشکیل انجمن‌های 12 قدمی در ایران (1373 خورشیدی)
تاسیس جمعیت تولـــد دوبـــاره اولین جمعیت متشکل از گروه همتا در حوزه آسیب‌های اجتماعی در ایران
طراحی و راه‌اندازی دوره‌های مددیاری اعتیاد و پیشگیری در ایران
تاسیس اولین مرکز تخصصی درمان محرک‌ها در ایران (VTC) و تاسیس اولین مرکز جامع خدمات ویژه « اعتیاد بیماری خانوادگی» (VCMA)
تالیفات
تالیف و ترجمه 23 کتاب تخصصی، علمی و تجربی
ترجمه کتاب AA ترجمـه کتاب پایه NA
تالیف کتاب تولد دوباره
تالیف کتاب Rebirth به زبان انگلیسی در آمریکا Published by Amazon
دیگر اقدامات
شرکت در 50 برنامه رادیویی تلویزیونی، سمینارها و همایش‌های تخصصی حوزه اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در خارج کشور
دریافت جایزه جامعه مدنی سازمان ملل متحد وین در سال 2005 میلادی (ابداع روش پرهیزمدار ـ ایمان مدار)

ساعات کاری پرسنل تی سی وردیج

 

جمعه پنجشنبه چهارشنبه سه شنبه دوشنبه یکشنبه شنبه ایام هفته
نام و نام خانوادگی عنوان اداری
                 
    9.00-16.00 9.00-16.00 9.00-16.00 9.00-16.00 9.00-16.00 خانم شمشاد مدیر فنی مرکز
                 
  9.00-11.00     9.00-11.00   9.00-11.00 دکتر منصور آگاهی روانپزشک
                 
  11.00-13.00   11.00-13.00   11.00-13.00   دکتر محمدرضا حسین پزشک عمومی
                 
    9.00-16.00 9.00-16.00 9.00-16.00 9.00-16.00 9.00-16.00 خانم جوادی روانشناس
                 
    9.00-16.00 9.00-16.00 9.00-16.00 9.00-16.00 9.00-16.00 خانم مرزبان مددکار اجتماعی
                 
تمام وقت تمام وقت تمام وقت تمام وقت تمام وقت تمام وقت  تمام وقت علی اختری شیفت
                 
تمام وقت تمام وقت تمام وقت تمام وقت تمام وقت تمام وقت تمام وقت علی اختری یاور

 

برنامه غذایی دهکده سلامت وردیج

روزهای هفته

صبحانه

نـاهـار

شـام

شنبه

نان پنیر

ماکارونی

ساندویچ هاتداگ

یکشنبه

کره عسل

خورش قرمه سبزی

فلافل

دو شنبه

کره مربا

عدس پلو+ ماست

املت سیب زمینی

سه شنبه

نان پنیر

چلومرغ

سوپ

چهارشنبه

کره عسل

خورش قرمه سبزی

بندری

پنج شنبه

نان پنیر

آبگوشت

فلافل

جمعه

کره مربا

خورش قیمه

عدسی

 

تماس با ما

همین حالا با ما تماس بگیرید. اطلاعات شما نزد ما محرمانه باقی می ماند.

شرایط پذیرش

 1. تمایل بیمار برای اقامت و بهبودی
 2. حداقل سن 18 و حداکثر 55
 3. دارا بودن سلامت نسبی جسمی و روانی با تایید روانشناس بالینی و پزشک مرکز
 4. دارا بودن شرایط پذیرش پس از مصاحبه و تایید سرپرست تیم درمان
 5. همراه داشتن کارت شناسایی معتبر
 6. همراه داشتن یک نفر از افراد درجه یک خانواده با کارت شناسایی معتبر به عنوان بیمار
 7. پرداخت هزینه کامل درمان یک دوره ۳۰ روزه هنگام تشکیل پرونده و پیش از آغاز هر دوره در صورت تمدید دوره
 8. حضور خانواده بیمار در جلسات آموزشی هفتگی که توسط مشاور خانواده مرکز برگزار می شود
 9. بیمار پس از اتمام هر دوره ۳۰ روزه و پیش از تمدید دوره بعدی با درخواست کتبی و هماهنگی خانواده و تایید سرپرست تیم درمان می تواند به مدت 24 الی 48 ساعت به همراه خانواده از مرخصی استفاده کند و مجددا ادامه درمان دهد.

تذکر: در این مرکز صرفا درمان غیر دارویی انجام می شود

 • ساعات کار: همه روزه ۲۴ ساعت شبانه روزی
 • تلفن: 09104325010 | 09104325030
 • نشانی: تهران - بزرگراه شهید خرازی - خروجی شهید اردستانی - کیلومتر 4 جاده روستای وردیج
 • ایمیل: info@verdij.com

فرم تماس آنلاین

دی ان ان