X
 • اولین و تنها مرکز اقامتی درمانی محرک ها در ایران

برچسب ها

مقاله های تخصصی

تست شیشه چندین مصرف‌کننده کوکایین مثبت شده است

تست شیشه چندین مصرف‌کننده کوکایین مثبت شده است

هشدار یک درمانگر اعتیاد نسبت به کتامین و کوکایین‌های تقلبی بازار

یک پزشک درمانگر اعتیاد خبر داد: اخیرا بر روی حدود ۶ الی ۷ مریض مصرف کننده کوکائین آزمایش‌هایی انجام دادیم و تست کوکایین آنها اصلا مثبت نشد. بررسی‌های ما نشان داد که این ماده احتمالا ترکیبی از قرص‌های ریتالین بوده و یا با ماده‌ای مثل شیشه مخلوط شده است.

دکتر هومان نارنجی‌ها در گفت و گو با پایگاه خبری ادنا (اعتیاد) درباره بررسی که اخیرا بر روی تعدادی از مصرف کنندگان کوکایین در تهران داشته توضیح داد: « در آزمایش‌های اولیه تعدادی از بیمارانی که کوکائین خریده بودند، تست کوکائین اصلا مثبت نشد. به خمین خاطر بعد از این تست‌ها از بیمار دیگری باز آزمایش گرفتیم و نتیجه این بود که تست کوکائین آن مثبت شد اما به این دلیل که بیمار هذیان‌های مختلفی داشت در تست‌های بیشتر فهمیدیم کوکائین او به شـیشـه هم آلودگی داشته است.»

این پزشک درمانگر ادامه داد: «در بررسی‌های اخیری که ما بر روی بیماران خودمان در حوزه مصرف کوکائین داشتیم تعدادی از این بیماران دچار هذیان شدند؛ یعنی حرف‌هایی می زدند یا صداهایی می شنیدند که واقعیت نداشت. آنها با مصرف کوکائین تجربیاتی را داشتند که ذهن ما را به این سمت هدایت کرد که شاید کوکائینی که در ایران با این قیمت گزاف به فروش می رسد آلودگی و ناخالصی‌هایی داشته باشد.» او با بیان اینکه قیمت هر گرم از این کوکائین برابر با حدود شش میلیون تومان است افزود: «در ایران غالب مصرف کنندگانمان کوکائین را خوب نمی شناسند.


تا الان چندین بار این اتفاق افتاده که ما از بیماران مصرف کننده کوکائین که اظهار می کردند که آن را به قیمت ارزان‌تر خریدند تست گرفته ایم و جواب تست کوکائین آنها منفی بوده است؛ یعنی اصلا کوکائینی وجود نداشته است.» دکتر نارنجی‌ها توضیح داد: «ما از یک خانم و آقای مصرف کننده‌ کوکائین به دلیل هذیان‌هایی که داشند تست ادراری گرفتیم و در تست ده کاره مشخص شد در کنار اینکه آنها ادعا می کردند این ماده کوکائین است ولی تست شیشه آنها هم مثبت شد.»

به گفته این درمانگر در بیماران مصرف کننده کوکایین ترکیب شده با مواد دیگر افراد دچارحملات شدید بی خوابی و کاهش وزن شدید و هذیان‌گویی‌های می‌شوند که نشان می‌دهد این ماده آلودگی‌های مختلف و ناخالصی‌هایی به همراه دارد.

نارنجیها با اشاره به سود بسیار بالای فروشندگان کوکائین گفت: « قیمتی که فروشنده کوکائین را می فروشد با قیمت شیشه قابل قیاس نیست. به همین دلیل هم هرچقدر فرد فروشنده شیشه در محموله‌ کوکائین داخل کند، تبدیل به سود می شود. وقتی یک چنین سود سرشاری در این ماده وجود داشته باشد، او حاضر نیست به هر دلیلی این سود را از دست بدهد لذا هر چیزی که شده با هم قاطی می‌کند و تحویل مشتری می دهد تا مشتری خودش را نگه دارد.»

درمانگران باید میزان ناخالصی مواد را بدانند

دکتر نارنجیها با تاکید بر اینکه درمانگران باید بدانند که بیمار مصرف کننده چه ماده‌ای بوده توضیح داد:«دانستن ناخالصی های ماده مصرفی بیمار به درمان او کمک می کند ولی این موضوع فایده دیگری هم دارد. دانستن ناخالصی‌ها در پیشگیری از مصرف مواد توسط خود افراد هم مؤثر است.» دکتر نارنجی‌ها افزود: «آن زمان که بسیاری از آدم‌ها فهمیده بودند تریاک‌های موجود در بازار سرب دارد، انگیزه گرفته بودند که دیگر از این تریاک‌ها استفاده نکنند و روش‌های دیگری را برای کنترل بیماری‌شان اتخاذ کنند.»


خطر بزرگ کتامین

دکتر نارنجیها همچنین به شبوع ماده دیگری به نام کتامین اشاره کرد. کتامین یک ماده بیهوشی است که در بیمارستان‌ها کاربرد دارد و اگر خودسر استفاده شود دارای عوارض زیادی است. نارنجیها افزود: «اخیرا بیماری ۲۱ ساله داشتیم که کتامین مصرف می کرد و به دلیل مصرف زیاد دچار عوارض بسیار شدید کلیوی شده بود. مصرف کننده‌ها یا خود کتامین را تزریق و یا آن را خشک می کنند و پودر آن را به صورت دماغی استفاده می کنند که این در هر صورت عوارض کلیوی خواهد داشت. با مصرف این ماده کلیه‌ها ورم می کند که اصطلاحا به آن هیدرونفروز می‌گویند و علائم آن شامل سوزش ادرار، پر ادراری، تکرر ادرار، التهاب مثانه و شب ادراری می‌شود.»

به گفته او این دارو به طور شیمیایی تهیه شده و وسوسه‌ و بی قراری‌های بسیار شدیدی در بیماران ایجاد می کند و از نظر ظاهری بسیار آسیب‌دیده می شوند. او با بیان اینکه جوانان با تصور دارو بودن کتامین آن را مصرف می‌کنند افزود: « آنها با خودشان می‌گویند که دارو ایمن و بی خطر است اما در صورتی که بیمار ما مدت‌هاست که تحت درمان‌های مختلف دارویی و آنتی بیوتیکی قرار گرفته و سوزش ادرار او به قدری شدید بوده که از تحمل خارج است و هر ۲۰ دقیقه باید مثانه خود را تخلیه کند. برای همین بیماران باید بترسند و نگران سلامتشان، به ویژه سیستم دستگاه ادراری‌شان باشند که کتامین آنها را به این روز نیاندازد.»

 

منبع: کلینیک ترک اعتیاد پارس

Related

شيشه ماده محرك و ديوانه كننده (قسمت سوم)

شيشه ماده محرك و ديوانه كننده (قسمت سوم)

طي چند سال گذشته كشور ما به طور جدي درگير مشكل مصرف مواد...

Read More >
وسوسه چیست؟

وسوسه چیست؟

وسوسه یک نشخوار فکری است که میتواندباعث ایجاداحساس هوس...

Read More >
شیشه ماده‌ای محرک

شیشه ماده‌ای محرک

قاچاقچیان با این شعار كه شیشه مرفین ندارد، بنابراین اعت...

Read More >

مقاله های تخصصی

اصول اولیه ارتباط با بیمار معتاد

اصول اولیه ارتباط با بیمار معتاد نکاتی مهم و ساده که بهتر است هنگام گفتگو با بیمار معتاد آنها را به خاطر داشته باشیم:

چرا مردم مواد مخدر مصرف می‌کنند؟

بیشتر مردم می‌گویند دلیل مصرف مواد مخدر یا الکل، به‌قول معروف «حال کردن» است. اما داستان به این سادگی نیست. خوردن، خوابیدن، بازی و ورزش، کار، جنگ و عشق، حال ما را خوب می‌کند، پس مواد مخدر چرا؟

ترس از تنهایی چیست و آیا از تنهایی وحشت دارید؟

ترس از تنهایی یا وحشت تنها ماندن چیست؟ تنها بودن، حتی در یک مکان معمولاً آرامش‌بخش مانند خانه، می‌تواند منجر ب...

اعتیاد جنسی چیست؟

اعتیاد جنسی شامل افرادی می‌شود که از ارتباط جنسی یا پورنوگرافی برای برآورده کردن نیازهای غیر جنسی بهره می‌برند که به آنها معتادان جنسی گفته می‌شود.

مفهوم اعتیاد و سیر شکل‌گیری اعتیاد

اعتیاد از لحاظ لغوی به‌معنای استفاده مکرر از یک شیء و یا انجام متعدد و متداوم یک فعل خاص می‌باشد

کرافت : رویکرد تقویت اجتماع و آموزش خانواده

استفاده از مشارکت خانواده، تمرکز بر آموزش و تغییر رفتار اعضای خانواده

اختلالات روانی همزمان با سوء مصرف مواد

هنگامی که فردی هم مشکل سوء مصرف مواد و هم یک مشکل سلامت روان مانند افسردگی، اختلال دوقطبی یا اضطراب دارد، به آن اختلال همزمان یا تشخیص دوگانه گفته می شود.

تست شیشه چندین مصرف‌کننده کوکایین مثبت شده است

یک پزشک درمانگر اعتیاد خبر داد: اخیرا بر روی حدود ۶ الی ۷ مریض مصرف کننده کوکائین آزمایش‌هایی انجام دادیم و تست...

علل و عوامل مؤثر بر اعتیاد

اعتیاد یک بیماری زیست شناختی، روان شناختی و اجتماعی است. عوامل متعددی در اتیولوژی سوء مصرف و اعتیاد مؤثر هستند که درتعامل با یکدیگر منجر به شروع مصرف و سپس اعتیاد می‌شوند.

سبب­ شناسی گرایش به اعتیاد و نگرش مثبت به آن

سبب­ شناسی گرایش به اعتیاد و نگرش مثبت به آن علل و عوامل مختلفی در ابعاد درون­‌فردی، بین­‌فردی و محیطی در گرایش افراد به مصرف مواد مخدر و وابستگی به آن تاثیر دارد

تماس با ما

همین حالا با ما تماس بگیرید. اطلاعات شما نزد ما محرمانه باقی می ماند.

شرایط پذیرش

 1. تمایل بیمار برای اقامت و بهبودی
 2. حداقل سن 18 و حداکثر 55
 3. دارا بودن سلامت نسبی جسمی و روانی با تایید روانشناس بالینی و پزشک مرکز
 4. دارا بودن شرایط پذیرش پس از مصاحبه و تایید سرپرست تیم درمان
 5. همراه داشتن کارت شناسایی معتبر
 6. همراه داشتن یک نفر از افراد درجه یک خانواده با کارت شناسایی معتبر به عنوان بیمار
 7. پرداخت هزینه کامل درمان یک دوره ۳۰ روزه هنگام تشکیل پرونده و پیش از آغاز هر دوره در صورت تمدید دوره
 8. حضور خانواده بیمار در جلسات آموزشی هفتگی که توسط مشاور خانواده مرکز برگزار می شود
 9. بیمار پس از اتمام هر دوره ۳۰ روزه و پیش از تمدید دوره بعدی با درخواست کتبی و هماهنگی خانواده و تایید سرپرست تیم درمان می تواند به مدت 24 الی 48 ساعت به همراه خانواده از مرخصی استفاده کند و مجددا ادامه درمان دهد.

تذکر: در این مرکز صرفا درمان غیر دارویی انجام می شود

 • ساعات کار: همه روزه ۲۴ ساعت شبانه روزی
 • تلفن: 09104325010 | 09104325030
 • نشانی: تهران - بزرگراه شهید خرازی - خروجی شهید اردستانی - کیلومتر 4 جاده روستای وردیج
 • ایمیل: info@verdij.com

فرم تماس آنلاین

دی ان ان